Instalacja światłowodowa FTTH

 

Obowiązkowa instalacja światłowodowa do każdego mieszkania to zupełna nowość, przewidziana dla usług, które dopiero wchodzą na nasz rynek lub wejdą w najbliższej przyszłości.

Według nowych przepisów od przełacznicy światłowodowej zlokalizowanej w punkcie połączenia z publiczną siecią telekomunikacyjną (pomieszczenie techniczne) do wyjścia z gniazda lub skrzynki mieszkaniowej, powinny być doprowadzone i zakończone złączami SC/APC co najmniej dwa jednomodowe włókna światłowodowe o następujących parametrach:

  • tłumienność dla długości fali w paśmie 1310 nm–1625 nm nie większa niż 0,4 dB/km
  • tłumienność dla długości fali 1550 nm nie większa niż 0,25 dB/km 
  • tłumienność w paśmie 1383 ± 3 nm nie większa niż 0,4 dB/km
  • długość fali zerowej dyspersji chromatycznej λ0 nie mniejsza niż 1300 nm i nie większa niż 1324 nm
  • współczynnik dyspersji chromatycznej D nie większy niż 0,092 ps/nm2 · km
  • nominalna średnica pola modu (dla λ = 1310 nm) od 8,6 do 9,5 μm przy tolerancji średnicy pola modu ± 0,6 μm
  • długość fali odcięcia dla włókna w kablu nie większa niż 1260 nm
  • tłumienność 100 zwojów o średnicy 60 mm dla długości fali 1625 nm nie większa niż 0,1 dB
  • tłumienie toru optycznego od punktu połączenia z publiczną siecią telekomunikacyjną do wyjścia z gniazda lub zakończeń kabli nie powinno przekraczać wartości 1,2 dB przy długości fali 1310 nm i 1550 nm

Dodatkowo w dostępnych dla ludzi miejscach, w których znajdują się zakończenia włókien światłowodowych, powinno być umieszczone, w widocznym miejscu, odpowiednie oznakowanie ostrzegające przed niewidzialnym promieniowaniem optycznym.

Mimo, iż instalacje światłowodowe kojarzą się z wysokimi kosztami, to ze względu na fakt, że nie zawiera żadnych urządzeń aktywnych, jej koszt nie będzie wysoki, szczególnie jeśli będzie wykonywana razem z pozostałymi instalacjami telekomunikacyjnymi w budynku.


Podstawowe elementy instalacji światłowodowej :

Przełącznice światłowodowe :

Przełącznica światłowodowa 24 portowa (12 mieszkań)

24 portowa - jedna wystarcza na 12 mieszkań (2U)

 

Przełącznica światłowodowa 48 portowa (24 mieszkania)

48 portowa - jedna wystarcza na 24 mieszkania (3U)

 

Przełącznica światłowodowa 72 portowa (36 mieszkań)

 72 portowa - jedna wystarcza na 36 mieszkań (4U)

W przypadku większych budynków, można zastosować dowolną kombinację przełącznic. Wszystkie przełącznice instaluje się w 19" szafach RACK.

 

Gniazda abonenckie :

 Puszka podtynkowa

puszka podtynkowa (85x85x50mm)
Lico gniazda podtynkowego

lico gniazda podtynkowego (85x85mm) - jedno złącze SC duplex

gniazdo natynkowe (83x137x24mm) - dwa złacza SC simplex

 

Skrzynka mieszkaniowa : 


podtynkowa skrzynka mieszkaniowa (355x405x120mm) z miejscem na 8 gniazd rj45, 8 złącz typu F i dwa złącza światłowodowe.

Ważne: Użytkowanie strony internetowej oznacza zgodę na używanie plików Cookie. Więcej informacji w polityce prywatności. Nie pokazuj więcej tego powiadomienia X